"נולד לי אח חדש"-  פברואר 2019

לקראת יום המשפחה שחל בתחילת החודש, עוסקים הילדים בפעילויות סביב נושא "המשפחה"- הם לומדים על הרכבים שונים של משפחות: אבא-אמא- ילד, שני אבות, שתי אימהות, משפחה ברוכת ילדים, אם חד הורית. נחשפים למושגים חדשים: בן זקונים לעומת בן בכור, משפחה מורחבת לעומת משפחה מצומצמת, אחיין/דוד/גיס, קוראים ספרים בנושא ומכינים יצירות נפלאות אותן יחלקו במסיבת יום המשפחה.
נושא משמעותי שלרוב פחות מדובר הוא "הצטרפות אח חדש למשפחה",
ריכזנו עבורכם 8 טיפים שעשויים להקל במעט את ההתמודדות של ילדכם עם "הרעת התנאים" הצפויה לו 😊

טיפ מספר 1:
אל תדברו מעל הראש של הילד על השינוי הצפוי, אם הם עדין לא יודעים תחסכו מהם את הניסיון להבין מדוע אמא ואבא מדברים כל היום על כך ש"סבתא תאסוף אותו היום כי אני נוסעת לבדיקה...לרופא..." . לעיתים אנו מזלזלים בהם וחושבים שהם לא מבינים- הם מבינים ושומעים הכל!

טיפ מספר 2:
חשוב להכין את הילד לקראת בואו של אחיו התינוק. את ההכנה כדאי להתחיל סמוך למועד הלידה ולא חודשים רבים מראש מאחר ותחושת הזמן של ילדינו מעורפלת, כך נמנע מהם ציפייה ארוכה מידי. כיצד מומלץ להתכונן? שימוש בספרים ובשירים זו דרך נהדרת! וכמובן שיחה בהתאם לגילו של הילד. תתכוננו לשאלות מאתגרות וכדאי שתכינו תשובות מוכנות בהתאם לאג'נדה שלכם (האם התינוק יגיע עם חסידה או שנכנס לבטן כי אבא ואמא התחבקו "חיבוק מיוחד"?) .

טיפ מספר 3:
שתפו אותם בקניות ובהכנות לקראת בואו של התינוק: הראו לו את העגלה והנדנדה שתהיה לו, תנו להם לעזור לקפל את הבגדים הקטנים שלו. השיתוף הזה עשוי להקל עליהם ברגע האמת ולמנוע מקרים שהם בוכים ש"גם הם רוצים עגלה ולא פייר שרק התינוק קיבל..."

טיפ מספר 4:
תנו להם לעזור ! בליווי שלכם האח הגדול יכול להניח דובי ליד התינוק, לתת לו מוצץ ואפילו להביא חיתול מהתיק. תחושת הבגרות והעצמאות הזו חשובה להם מאוד בתקופה זו. במידה והילד מתנגד ולא רוצה לעזור או אפילו מתעלם מאחיו התינוק- זה טבעי, תנו להם את הזמן להסתגל לשינוי.

טיפ מספר 5:
שמרו על זמן איכות "רק עם אמא". בשבועות הראשונים שלאחר הלידה זה טבעי שהאבות תופסים חלק משמעותי יותר בשגרת אחה"צ של הילד הבכור. תעודדו אותם ליהנות ולכייף, אך תזכרו שלעיתים הם צריכים גם אתכן האימהות- צאו איתם לסיבוב קצר בשכונה, הקדישו להם מידי פעם זמן איכות "זוגי" שאליו היו רגילים ללא הגבלה עד לאחרונה.

טיפ מספר 6:
היזהרו משימוש מופרז בהשוואה ובמושג "אח גדול", לעיתים הדבר יוצר תחושה הפוכה אצל הילד ובמקום לגרום לו להשתדל להיות בוגר יותר הוא עלול לרצות לחזור להיות דווקא "תינוק", כי הרי "אליי, הגדול, פחות מתייחסים" . נסו למצוא  את האיזון המתאים והציגו להם מדוע "כדאי להיות גדולים" : רק הם קיבלו מסבתא את האופניים שרצו, הם אוכלים לבד גלידה שקנו במכולת והם נכנסים לגן לבד לבד בלי אמא.

טיפ מספר 7:
זה בסדר לקנא! כל ילד מגיב אחרת לתינוק חדש שמצטרף למשפחה אבל מה שבטוח- לאף אחד מהם לא קל לוותר על אמא ואבא בשביל מישהו אחר. תנו לזה מקום ובמידת הצורך תשוחחו על הנושא.

טיפ מספר 8:
תמיכה רגשית בתקופה הזו חשובה מאוד- היו קשובים לצרכים שלהם, תנו מקום לרגשות אותם חווים והמלילו עבורם "זה באמת קצת מעצבן שאמא צריכה להניק עכשיו, כשאסיים נשחק ברכבת שרצית". במקרים רבים קיימת רגרסיה התנהגותית שקשורה לקושי הרגשי שחווים (פספוסים בלילה, רצון לשינה משותפת עם ההורים, חזרה למוצץ לאחר גמילה). ברגע שאתם ההורים תהיו מוכנים לכך ההתמודדות תהיה ממקום בריא ונעים ופחות כועס ושיפוטי. בתקופת ההסתגלות היזהרו מהכנסת שינויים נוספים לחייהם, ותרו על גמילה שתכננתם והקפידו על שגרה רבה ככל האפשר.