איך לשרוד את חופשת הקיץ?


הדרכה "על קצה המזלג"- כיצד להעביר בנועם חופשים
כתבו: יעל זיו- אלון, עו"ס ומטפלת רגשית בתנועה ותמי הרבסט אושרי, גננת


הורים יקרים,
אתגר החופשים הארוכים מוכר לכולנו. 
לא נוכל לתת פתרונות לכל מצב ועניין, אלא כלים למחשבה בדרך לפתרון בעיות ולהתייחסות במהלך הבניית  תוכנית היום יום, ובהמשך מס' רעיונות אפשריים לפעילות בתוך הבית ומחוץ לו:

 

שמירה על עוגנים קבועים בסדר היום

אנו ממליצים להשתדל, גם במהלך החופשה , לשמור (עד כמה שניתן) על "עוגנים" בסיסיים בסדר היום, הקרובים לשגרה חיי ילדך, (שעות שינה /השכמה סבירות, ארוחות מסודרות בשעות הרגילות וכד'), ובכך לסייע לילדים להתמודד עם השינויים הכרוכים ביציאה מן השגרה במהלך השבוע, וכן להקל עליהם בהמשך את החזרה למסגרת.

 

בניית תכנית היום עם הילדים, שיתוף מידע ושיחה על התכנית

מומלץ להתרים מידע על תוכנית היום (להקדים לכל פעילות מידע והסבר על התכנית) כדי שילדכם יצליח להכין את עצמו רגשית  להתמודד עם שינוי, עם מעברים ואתגרים באופן מותאם ולכם המבוגרים, כדי שתוודאו שאכן יש לכם תכניות פעילות , שיפחיתו חיכוכים מיותרים.

 

בחירת הפעילות והמשחק

בעת בחירת פעילות מחוץ לבית, או משחק בתוך הבית, כדאי לנסות להתאים את הפעילות והמשחקים לנטיותיו הטבעיות של ילדכם, תחומי העניין שלו וכו', וכן להתייחס לקשיים שונים המאפיינים אותו (לדוגמה:  מומלץ לארגן פעילויות שונות עם מים (בבית ובחוץ) לילד שנמשך למים ונהנה מהעיסוק בהם, פעילויות עם מתקנים לילד שזקוק לתנועה ומרחב, הימנעות ממקומות מאוד הומים ורועשים לילד עם פרופיל תחושתי רגיש וכו'.

כאשר אתם משחקים עם הילד או מציעים לו משחק לעיסוק עצמי, הוציאו בכל פעם משחק אחד, והרחיקו גירויים נוספים מהסביבה, כך תמנעו הצפה ותאפשרו ריכוז והתמקדות באותו משחק. כאשר תבחרו לעבור למשחק אחר ולסיים את הפעילות, אספו את המשחק ביחד עם הילד.

 

"פסקי זמן" למנוחה וצבירת כוחות מחודשת

במקביל למגוון הפעילויות והבילויים שניתן וחשוב לבצע עם הילדים לאורך ימי החופשה,

חשוב מאוד לאפשר לילד במהלך היום גם זמנים נטולי תעסוקה וגירויים, בהם הוא מעסיק את עצמו בפעילות החביבה עליו, או אפילו ב"התבודדות" במרחב הבית. ילדכם זקוק לזמנים אלו על מנת להירגע ולאגור כוחות לקראת השתלבות מחדש בסדר היום והפעילויות שאנו (המבוגרים) מבנים.

*זמן חופשי עדיין דורש השגחת מבוגר (גם אם ממרחק) למניעת תאונות.
 

הרחבה יצירתיות ושעשוע

כאשר ניגשים לפעילות (בעיקר בתוך הבית) נראה לעיתים כי ההיצע דל, וקשה לפתח פעילות משותפת לאורך זמן. לעיתים טווח העניין והעיסוק של הילד אכן קצר ומצומצם, אך ניתן לנסות ולהאריך את הפעילות ע"י שימוש ביצירתיות (לדו'- משחק בגיגית מים יכול להיות מקלחת לבובה, הרטבת אברים שונים שלנו, שימוש במזלפים, ספוגים, השקעה והצפת חפצים, שיכשוך במים לפי מקצב של שיר, ועוד) יציאה מהמסגרת השבלונית והמוכרת לנו כמבוגרים (במקום מקלחת לבובה- הכנסת משחק אהוב (מכוניות) רחיצתו וחקירתו בתוך המים), התחקות אחרי העניין והרעיונות (גם אם קטנים ונסתרים) שהילד מביא, ובעיקר נוכחות שלנו לאורך הפעילות (משחק תופסת של כפות הרגליים של אמא ושל הילד בימים). כך ניתן לנסות ולהרחיב כמעט כל משחק ופעילות. עם זאת, חשוב לזכור שהמטרה היא הנאה, ואם אין עניין ומוכנות מצד הילד יש מקום לאפשר לו לבטא את העדפותיו, ולעבור לפעילות חלופית.

 

רעיונות לפעילויות בבית

1. עבודות יצירה שונות: צבעי ידיים /גואש - צביעת ציורים בסיסיים (פרח, פרפר וכו'), צביעה על דף גדול עם ספוגים, מכחולים, שימוש בידיים, חותמות, הדבקות (בדבק לבן או סטיק): חול, נצנצים (לא מומלץ בבית J), שבבי נייר, חתיכות נייר ובד, נוצות וכו'

טושים, צבעים, גירים צבעוניים, מדבקות, בצקים שונים (מריחת הבצק, שימוש במערוך, סכין לא חדה, גלגלות, צורות חיתוך וכו')

2. משחקים בכדור: באולינג- זריקת כדור אל בקבוק/ בקבוקים ריקים, קליעה לסל (פח אשפה), מסירות כדור – בישיבה עם רגלים מחוברות בעמידה.

3. פעילויות במטבח: הכנת עוגיות (התעסקות בבצק, בתבניות וכו'), הכנת ארטיקים, ערבוב חומרים שונים, הכנת ארוחות ביחד (לחתוך ביחד דברים קלים, לקלף ביצים, להכין חביתה).
4. שונות: בריכה קטנה /גיגית מים בחצר או במרפסת + אביזרים שונים. מרבית הילדים אוהבים מאוד את המגע אם המים (גם אם יש אפשרות רק לעמוד בגיגית ולשכשך ביחד את הרגליים), ספרים, בועות סבון, משחקים באמבטיה (צבעי ידיים, הדבקת צורות על הקיר, קצף וכו'), שיתוף בפעילויות הבית השונות (הכנסה והוצאה ממכונת כביסה, מיון כביסה לפי צבעים/ פריט/ שייכות, השקיית עציצים).

 

רעיונות לפעילויות מחוץ לבית 
(בהתאם למגבלות הקורונה - יש לעקוב אחר הפרסומים בתקשורת)

"פארק האותיות" ראשון לציון. (מותאם לילדים, מזרקות ריצפה וכו')
פינות חי שונות (פינת החי בחולון- קטנה ומותאמת)
גני שעשועים שונים (עבור הילד הגיוון בסביבה הוא משמעותי ומחדש)
פיקניקים.
פארק נס ציונה (אגם מגודר, חיות וכו')
ספארי / גני חיות
שדות "קטיף" (קטיף פירות, קטיף פרחים וכו')


 

Raspberry Ice Cream Cone