עצור בטרם תעבור ! אוגוסט 2018
רעיונות להעשרה שפתית דרך חוויות- בטיחות בדרכים

הילדים של היום מרגישים "גדולים" וזה לא סתם- הם באמת חכמים ובוגרים אך לא מספיק כדי להבין ולחזות את הסכנות שלפעמים גם אנחנו המבוגרים לא עירנים לגביהם ולכן- חשוב לוודא שהילדים שלנו זהירים בדרכים.
מה יותר טוב מאשר ללמוד דרך חוויה וניסיון כמו שנאמר-"אין חכם כבעל ניסיון". 


קבלו רעיונות לפעילויות מהנות של "זהירות בדרכים":
1. רמזור:"למידה תוך כדי תנועה"- בזמן שאתם נמצאים עם הילד באוטו הראו לו את הרמזור של המכוניות והסבירו לו את הצבעים המופיעים והתפקיד של כל אחד מהם (אדום-עומדים, צהוב- מתכוננים, ירוק- נוסעים). בפעילות מהנה למדו אותם את הצבעים, תשוחחו על כלי התחבורה שנוסעים על כביש (אלו שטסים בשמיים או שטים בים). אם אתם הולכים ברחוב הראו להם את רמזור של הולכי הרגל- הדגישו את ההבדל בינו לבין "רמזור למכוניות"- יש בו רק שני צבעים, הוא משמש את הולכי הרגל ועוזר להם לעבור בבטחה. אפשר לספור יחד כמה צבעים יש ולדבר על הדמיון והשוני בין הרמזורים.
2. מעבר חציה: 
כאשר תגיעו למעבר חציה דברו עם הילד על הפועל "לחצות", וחשפו אותו לקשר בין המילים לעבור-מעבר-עוברים,
לחצות- חצייה-חוצים. נסו לתאר ולהסביר את פעולת החצייה במילים האלה. נרצה להעשיר את הילד לשים לב לקשר של השורש במילים בשפה העברית.

תזכורת: כללי מעבר חצייה- ראשית כל שמשו גם אתם דוגמה וחצו את הכביש רק (!!!) במעבר חצייה.
הסבירו שילד בן 9 לא חוצה לבד! כשחוצים מסתכלים לכל הכיוונים, מקשיבים למכוניות מסביב ורק כאשר הכביש פנוי חוצים.

3.חגורת בטיחות: איך מעודדים את הילדים לחגור ולהזכיר לכל יושבי הרכב? מכינים מראש "טבלת חיזוק" עם כל שמות בני המשפחה ומצמידים לטבלה טוש, את הטבלה משאירים באוטו ובמשך שבוע הראשון שחוגר ומזכיר לכולם לחגור מקבל חייכן/נקודה/כוכב ... בסוף השבוע בודקים למי יש הכי הרבה סימונים והוא מקבל "פרס". הפרס לא חייב להיות מתנה חומרית, קבלו רעיונות: "הזוכה" יחליט  מה הבילוי המשפחתי שאליו ייצאו בשבת בבוקר, איזו איזה גלידה יקנו הביתה ואפילו איזה שירים רוצה לשמוע באוטו במהלך כל הסופ"ש.
"לא זזים לפני שכולם חגורים!"- חשוב שהילדים יזמזמו את הסלוגן בלי סוף, ילד עצמאי ובוגר יכול לתזכר את ההורים והאחים לחגור.

4.רכיבה בטוחה: גם כאן נדבר על הפעלים המתארים את הפעולות הרלוונטיות- רוכבים על אופניים, חובשים קסדה, רוכבים על המדרכה ובמסלולים המיועדים לכך. תזכירו לילדים שחשוב להתרכז רק ברכיבה, לא מחזיקים טלפון ולא שומעים מוזיקה במהלך הרכיבה.
מאבזרים את האופניים בפנס זוהר שניתן להדליק ולבלוט בחשיכה.

 

***רעיון לפעילות המשך בבית לצורך חיזוק ותרגול- ניתן לצייר רמזורים ולהסיע כל תחבורה בהתאם לצבעים שמציג הרמזור.
עם ילדים גדולים יותר ניתן לדון על דמיון ושוני בין כלי התחבורה (שני גלגלים לעומת ארבעה, יש/אין חלונות, שניהם נוסעים בכביש,
שניהם צריכים דלק ועוד).

זהירות בדרכים.jpg
פעילות-זהירות בדרכים.jpg